Epipactis leptochila subsp. leptochila
Izvor imena:
Epipactis: ime temu rodu je dodeli Theophrastus okoli 50 p.n.š., verjetno po telohu
lepto: tanek, ozek
chila: ustnica
Čas cvetenja:
julij, avgust (1-3 tedne pred E. helleborine)
Zanimivosti:
Vrsta je bila opisana dokaj pozno (v 70-tih letih 20. stoletja), do takrat je bila smatrana kot širokolistna močvirnica. Vzrok za to je, da je njuno ločevanje dokaj težavno (posebej za nepoznavalce).
Zaradi zgradbe cveta prihaja pri širokoustni močvirnici do samoopraševanja (lahko še v zaprtem cvetu), zato se lahko zgodi, da se cvetovi sploh ne odprejo. Tudi drugače je cvetenje zelo odvisno od vremenskih razmer. V suhih poletjih se zelo rado zgodi, da se cvetovi sploh ne odprejo, zato je določevanje te (enako kot prezrte močvirnica) vrste izredno težavno.
Od širokolistne močvirnice jo navadno enostavno ločimo po manjših stebelnih listih, daljših sepalih. Ozkoustna močvirnica je dokaj podnobna tudi Mulerjevi močvirnici, ki navadno raste v bolj topljoljubnih obmojčjih (gozdni rob ali redkejši gozd) in cveti nekaj tednov prej.
Ozkoustno močvirnico je veliko težje ločiti od prezrte močvirnice, ki je dejansko podvrsta ozkoustne močvirnice. Prezrta močvirnica ima navadno nazaj ukrivljen sprednji del medene ustne, lahko pa je bolj rdečkasto obarvan.
Do sedaj je bila najdena na enem rastišču v okolici Mirne gore v bukovem gozdu, kjer je bilo najdenih več osebkov. Zanimivo je, da v njeni okolici rastejo številne druge vrste močvirnic (E. microphylla, E. helleborine, E. artrorubens, E. greuteri, E. mulleri). V isti populaciji pa je bilo najdenih tudi nekaj rastlin prezrte močvirnice, zato bo potrebno v prihodnje izvesti dodatne raziskave, ali gre za “čista” taksona ali gre mogoče za križance.
Najdišča: