Anacamptis papilionacea

Izvor imena:
anacamptos: nagnjen nazaj
papilionacea: v obliki metulja
Čas cvetenja:
maj
Zanimivosti:
Metuljasta kukavica je mediteranska vrsta, ki je dokaj pogosta v Vipavski dolini in na Kraškem robu ter v Istri. Včasih je tako pogosta kot navadna kukavica v Beli krajini.

V celinski Sloveniji je zelo redka, dosedaj najdena samo na nekaj lokacijah (Trebnje, Rimske toplice, Goričko). V Beli krajini jo je leta 2020 odkril g. Jože Kosec, eden največjih poznavalcev orhidej v Sloveniji. V letih 2021 in 2022 je ista rastlina ponovno cvetela, v okolici pa ni bila opažena nobena dodatna rastlina te vrste. V letu 2022 pa sta bili najdeni dve novi rastlini (najditelj Blaž Blažič) v okolici vasi Ravnace, okoli 9 km zračne linije stran.
Metuljasta kukavica uspeva na toplih, suhih travnikih, kjer poleg nje navadno uspevajo še navadna kukavica, trizoba kukavica, zavita škrbica, čebeljeliko mačje uho in lahko tudi osjeliko mačje uho.
Metuljaste kukavice ni mogoče zamenjati z nobeno drugo vrsto, kljub temu, da je zelo raznolika. Predvsem medena ustna je lahko temnejša s črtami in pikami ali pa je svetlejše rožnate barva. Zunanji cvetni listi imajo ponavadi temnordeče žile in tvorijo čelado.
Najdišča: